Wielki słownik ortograficzny PWN

Nie tweetuj ściemy dla lansu hipsterze, bo pójdziesz jako mem w wiral na Fejsie – napisał jeden z internautów. Od wczoraj jest to całkiem poprawnie! 

Od 15 marca dostępny jest w księgarniach nowy Wielki słownik ortograficzny PWN z zasadami pisowni i interpunkcji.

 

Język polski wreszcie dogonił nowe technologie

Język ewoluuje zawsze bardzo wolno. Przez lata polski był niebywale niewydolny względem potworków, neologizmów i zapożyczeń, które były powszechnie stosowane w Internecie. Przyjęliśmy do naszego słownika kalki językowe i zaczęliśmy ich używać, bo to jest naturalne – tak następował rozwój każdego języka. Problem pojawia się, kiedy zapożyczając obco brzmiące słowo, nadal chcemy używać go zgodnie z zasadami polskiej gramatyki.

Nowy Wielki słownik ortograficzny PWN z zasadami pisowni i interpunkcji pod redakcją prof. dr hab. Edwarda Polańskiego jest dowodem na to, że internetowe, językowe kreacje na dobre zadomowiły się w naszym ojczystym języku i że możemy ich używać bez skrępowania, do tego stosując poprawne zasady.

Nowe hasła w Wielkim słowniku ortograficznym

W nowym słowniku pojawiło się aż 3000 nowych haseł, np. afterparty, Android, brafitterka, buspas, cyberprzemoc, dissować, dron, elektrośmieć, Euroland, Fejs, helpdesk, hipster, kamper, lajkować, lanserka, mem, niekapek, odstresowywać, paczkomat, parabank, samozatrudnienie, stalker, surogatka, ściema, tweetować, wiral xbox... 

Oprócz nowych słów tradycyjnie w słowniku są też zebrane zasady pisowni, gramatyki i interpunkcji, aneks z najnowszymi zmianami dotyczącymi ortografii, a także szeroki wybór nazw własnych: imion, nazwisk, nazw miejscowych, formy odmiany wyrazów i oznaczenia ich podziałów na granicy wierszy, liczne odesłania od haseł do zasad pisowni, spis wyrazów równobrzmiących o różnej pisowni.

  
Czy wydawanie słowników w wersji książkowej ma jeszcze sens? Ja jestem już szczęśliwym posiadaczem najnowszego słownika i przyznam, że bardzo się z tego cieszę.
 
 
 
 

1 thought on “Wielki słownik ortograficzny PWN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *