3 rzeczy, które musisz wiedzieć o wieży Eiffla

W ostatnim wpisie zapoznaliśmy się z historią powstania Roty. Dziś w związku z pewną rocznicą przenieśmy się do Paryża.  Tam właśnie 31 marca 1889 roku otwarto wieżę Eiffla. 
 
wieża Eiffla

Wieża Eiffla jest najbardziej znanym obiektem architektonicznym Paryża, uznawanym za symbol tego miasta i całej Francji. W momencie powstania była najwyższą wieżą na świecie.

Z tym obiektem wiąże się kilka ciekawostek językowych, o których w związku rocznicą wieży chciałabym opowiedzieć.
Na pewno spotkaliście wiele form: Wieża Eiffela, wieża Eiffela, Wieża Eiffla. Wszystkie one są błędne.
 Wyjaśnijmy teraz, dlaczego powyższe formy są uznawane jako niepoprawne.
 
 

Odmiana nazwiska Eiffel

Pierwsze zagadnienie dotyczy odmiany nazwiska architekta.

Nazwisko Eiffel w dopełniaczu ma formę Eiffela, a jednak pisze się wieża Eiffla  (zob. hasło Eiffel w WSO PWN). 
W związku z tym pojawia się często problem, ponieważ dopełniacz występujący w nazwisku architekta (Gustave'a Eiffela) ma inną formę niż w połączeniu będącym nazwą zaprojektowanej przez niego wieży (wieża Eiffla).
Tak więc poprawna jest postać nazwiska w zdaniu: Wieża Eiffla swą nazwę wzięła od nazwiska projektanta Gustave'a Eiffela.

Wymowa nazwiska Eiffel

Kolejnym problemem jest wymowa. Należące do francuskiego inżyniera nazwisko Eiffel wymawiamy [efel]. Wyróżnia się ono osobliwą wymową w wyrażeniu wieża Eiffla [ajfla], choć we wszystkich pozostałych połączeniach z innymi wyrazami powiemy [efela].

Pisownia nazw gatunkowych wchodzących w skład nazwy

Ostatnia zasada językowa, która odnosi się do wieży Eiffla dotyczy pisowni wyrazu wieża. W tym zestawieniu wyraz wieża zapisujemy małą literą. W Zasadach pisowni i interpunkcji zawartych w najnowszym Wielkim słowniku ortograficznym jest paragraf mówiący:
 Jeśli stojący na początku nazwy wyraz: ulica, aleja, brama, bulwarosiedle, plac, park, kopiec, kościół, klasztor, pałac, willa, zamek, most, molopomnik, cmentarz itp. jest tylko nazwą gatunkową (rodzajową), piszemy go małą literą, a pozostałe wyrazy wchodzące w skład nazwy – wielką literą: ulica 3 Maja,  ulica Generała Władysława Sikorskiego (albo: ulica gen. Władysława Sikorskiego), plac Trzech Krzyżyrondo Waszyngtona, park Ujazdowski, kopiec Józefa Piłsudskiegopałac Krasińskichpałac Pod Globusem, pomnik Mikołaja Kopernika, cmentarz Rakowicki, kolumna Aleksandra, sobór Świętego Izaaka (albo: sobór św. Izaaka), bastion Wyskok, dzwon Zygmunt. (Zasady... WSO PWN [82] 18.25)
 
Mam nadzieję, że opisane pokrótce zasady pozwolą Wam uniknąć w przyszłości problemów z pisownią i wymową.
Wchodziliście na wieżę Eiffla?
 
 

 

5 thoughts on “3 rzeczy, które musisz wiedzieć o wieży Eiffla

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *