Kupić kota w worku

Ostatni wpis na naszym blogu był poświęcony afektonimom. Dziś, nawiązując do kociego święta, chciałabym opowiedzieć Wam historię pewnego związku frazeologicznego.

 Kupować kota w worku

kupić kota w workuZwrot występuje w wielu krajach Europy już od XII w., a więc w czasach, kiedy koty były „towarem” bardzo cennym.

Oczywiście każdy potrafi wyjaśnić, co obecnie to powiedzenie oznacza – nie kupuj towaru, którego nie obejrzysz, nie daj się oszukać, płacąc za coś w ciemno. Ale co ma do tego kot?

Wszystko robi się jasne dopiero, kiedy uwzględnimy do czego dawniej „służyły” koty, szczególnie te bezpańskie. Nadawały się one nie tylko na obiad, ale też… na ubranie. Ze źródeł historycznych jasno wynika, że w Zachodniej Europie istniała cała branża „kociarska”: specjalni łapacze wynajdywali i chwytali koty, kuśnierze zdejmowali z nich skórę i wykonywali z niej ubrania, a handlarze objeżdżali jarmarki i targowiska, oferując towary z kota. Rynek kocich ubrań był na tyle duży, że wprowadzano specjalne przepisy dotyczące handlu kotami.

Kupić kota w worku

Wielką popularnością w średniowiecznych miastach cieszyło się łapanie, zabijanie i sprzedawanie na futro kotów, które jak najbardziej miały właścicieli. Czasem był to zwykły proceder przestępczy, czasem iście makabryczna zabawa. Przed takim losem swoich podopiecznych właściciele bronili się w bardzo prosty sposób: przypalali kotom skórę, aby nie dało się z niej uszyć niczego wartościowego.

W tym miejscu dochodzimy do sedna. O co najprawdopodobniej chodziło z powiedzeniem o „kotach w worku”? Właśnie o przypalane skórki, które nieuczciwy handlarz próbował upchnąć kupcowi bez wyjmowania z worka. W efekcie koci kuśnierze szybko zyskali równie kiepską reputację co lichwiarze.

Źródło: Laurence Bobis, Kot. Historia i legendy, Avalon 2008: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2011/05/29/co-wlasciwie-znaczy-powiedzenie-nie-kupuj-kota-w-worku/

2 thoughts on “Kupić kota w worku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *