Jak poprawnie napisać – święty mikołaj czy Święty Mikołaj?

Jak poprawnie zapisać nazwę postaci obdarowującej dzieci prezentami 6 grudnia? W internecie spotykamy różne formy zapisu. Poprawna jednak jest tylko jedna. 

 

Biskup Miry, patron dzieci – Święty Mikołaj

 Przed 2004 rokiem poprawny był zapis: święty Mikołaj. Było jednak wiele wyjątków – przymiotnik święty pisany był wielką literą w nazwach ulic, kościołów, zgromadzeń zakonnych. Powodowało to ogromne zamieszanie. Nawet w Poradni Językowej PWN można znaleźć różne wyjaśnienia takiej czy innej pisowni. Na szczęście 5 maja 2004 roku Komisja Języka Religijnego Rady Języka Polskiego jednoznacznie wypowiedziała się w sprawie pisowni nazw własnych osób świętych. Wtedy właśnie niespójne dotąd wersje zostały ujednolicone. Mimo że w regułach Wielkiego słownika ortograficznego z 2016 roku pominięto ten problem, pod poszczególnymi hasłami można znaleźć odpowiedź na nurtujące nas dzisiaj pytanie. Przymiotnik święty w nazwach własnych osób świętych zapisujemy wielką literą, o ile nie jest on skrócony. Jeśli natomiast używamy skrótu, to zapisujemy go małą literą. Jest to zgodne z zasadą, że jeżeli w skład członu określającego nazwy wielowyrazowej wchodzi skrót, to piszemy go małą literą. W odniesieniu do Świętego Mikołaja biskupa zawsze będziemy jego imię oraz przymiotnik święty zapisywać wielką literą, natomiast skrót: św. – małą literą. Dlatego poprawny jest zapis: Święty Mikołaj/ św. Mikołaj. „W dniu świętego Mikołaja istnieje zwyczaj obdarowywania dzieci prezentami.” „Patronem dzieci jest św. Mikołaj.”


Tak wygląda Święty Mikołaj/ św. Mikołaj, którego wspomnienie obchodzi się 6 grudnia w kościele katolickim i prawosławnym.

 

Przed 2004 rokiem poprawny był zapis: święty Mikołaj. Było jednak wiele wyjątków – przymiotnik święty był pisany wielką literą w nazwach ulic, kościołów, zgromadzeń zakonnych. Powodowało to ogromne zamieszanie. Nawet w Poradni Językowej PWN można znaleźć różne wyjaśnienia takiej czy innej pisowni.

Na szczęście 5 maja 2004 roku Komisja Języka Religijnego Rady Języka Polskiego jednoznacznie wypowiedziała się w sprawie pisowni nazw własnych osób świętych. Wtedy właśnie niespójne dotąd wersje zostały ujednolicone. Mimo że w regułach Wielkiego słownika ortograficznego z 2016 roku pominięto ten problem, pod poszczególnymi hasłami można znaleźć odpowiedź na nurtujące nas dzisiaj pytanie.

 Przymiotnik święty w nazwach własnych zapisujemy wielką literą. Natomiast skrót tego przymiotnika  małą literą. Jest to zgodne z zasadą, że jeżeli w skład członu określającego nazwy wielowyrazowej wchodzi skrót, to piszemy go małą literą.

W odniesieniu do Świętego Mikołaja biskupa zawsze będziemy jego imię oraz przymiotnik święty zapisywać wielką literą, natomiast skrót: św. – małą literą. Dlatego poprawne są zapisy: Święty Mikołaj (lub: św. Mikołaj).

Przykłady zdań:

W dniu Świętego Mikołaja istnieje zwyczaj obdarowywania dzieci prezentami.

Patronem dzieci jest św. Mikołaj.

 

Przebrany święty mikołaj lub figurka mikołaja

Tak natomiast wygląda święty mikołaj/ mikołaj – osoba przebrana za św. Mikołaja, rozdająca dzieciom prezenty, lub figurka, zwykle z czekolady lub z cukru, wyobrażająca św. Mikołaja.

Tak natomiast wygląda święty mikołaj/ mikołaj – osoba przebrana za św. Mikołaja, rozdająca dzieciom prezenty, lub figurka wyobrażająca tego świętego.

W odniesieniu do fikcyjnej postaci lub przebranego człowieka poprawną formą jest, uwaga: święty mikołaj (lub: mikołaj).

Wspomniana wyżej Komisja Języka Religijnego Rady Języka Polskiego uznała, że zestawienie święty mikołaj oraz sam wyraz mikołaj pisze się małą literą, jeśli chodzi o figurkę lub postać związaną z obdarowywaniem dzieci prezentami, a nie o konkretnego świętego.

Przykłady zdań:

Po sklepie chodzi święty mikołaj.

Czekoladowe mikołaje kosztują 10 złotych.

Jeszcze jedna ważna uwaga: w liczbie mnogiej rzeczownik ten zawsze zapisujemy małą literą – mikołaje.

Czasem spotyka się też (uznawane za błędne w tym kontekście): Święty Mikołaj, święty Mikołaj lub Mikołaj. Jak widać, praktyka – wbrew jednoznacznym regułom, które obowiązują już od 12 lat – jest bardzo różnorodna.

Ikona popkultury – Święty Mikołaj

Obecny wizerunek świętego Mikołaja spopularyzowany w 1930 roku

Obecny wizerunek świętego mikołaja /Świętego Mikołaja spopularyzowany w 1930 roku

Jeżeli chodzi o pisownię Święty Mikołaj w odniesieniu do postaci anglosaskiej kultury – użycie dwóch wielkich liter wynika stąd, że święty ten stał się popularną postacią masowej kultury, podobnie jak Myszka Miki (też zwykle pisana z podwójnym M) czy Kubuś Puchatek. Pisownia wielkimi literami jest więc dopuszczalna, gdy mamy na myśli – by użyć modnego sformułowania – „ikonę popkultury”.

W ukształtowaniu i rozpowszechnieniu jego współczesnego wizerunku, stworzonego dopiero w 1931 roku, pomogły… reklamy napoju Coca-Cola. Jeden z pierwszych wizerunków Św.(!) Mikołaja został stworzony w 1823 roku przez Clementa Moore’a w wierszu  „A Visit from St. Nicholas” („Wizyta Świętego Mikołaja”). Przedstawił Mikołaja (!) jako elfa w miniaturowych saniach, zaprzężonych w maleńkie renifery.

(www.cocacola.pl; pisownia oryginalna).

Podsumowując:

święty biskup Miry zgodnie z ogólną zasadą – Święty Mikołaj lub św. Mikołaj 

osoba rozdająca dzieciom prezenty – święty mikołaj lub mikołaj

ikona popkultury – Święty Mikołaj

 

Jedni zapisują poprawnie, inni  – błędnie, a poczciwy dziadek z długą brodą, ubrany w czerwony strój wciąż chodzi i roznosi prezenty grzecznym dzieciom.

Dostaliście prezent od mikołaja?

 

4 thoughts on “Jak poprawnie napisać – święty mikołaj czy Święty Mikołaj?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *