Jak to jest z „tacierzyństwem” – przemyślenia z okazji Dnia Ojca

jak pisać poprawnie

Dziś obchodzimy Dzień Ojca. Pamiętajmy w tym dniu o naszych ojcach, tatach, tatusiach. Wszystkiego najlepszego!

Nie będę się dziś wymądrzać, skoro tylu mądrych o ojcostwie mówiło. Z szacunkiem więc udzielę głosu prof. Bralczykowi — o ojcu osobiście i naukowo. Ale zanim oddam mu głos, chciałabym opowiedzieć Wam trochę o historii tego dnia.

Jak powtórzyć marketingowy sukces Dnia Matki?

W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest od roku 1965 roku. Po raz pierwszy świętowano w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie pomyśleli, że skoro Dzień Matki odniósł sukces marketingowy, to warto zorganizować także Dzień Ojca. Wydawało się to naturalnym dopełnieniem.

Co ma wojna secesyjna do Dnia Ojca?

Pierwsze obchody święta odbyły się 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton. Zorganizowała je Sonora Smart Dodd — córka weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. 

Gdy dowiedziała się o ustanowieniu Dnia Matki (3 lata wcześniej – w 1907 r.), wpadła na pomysł, by analogiczne święto wprowadzić dla uczczenia pamięci, trudu opieki nad rodziną i zasług wszystkich ojców — w szczególności jej własnego, który po śmierci matki samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa. Wydarzenie przez kilka dekad miało charakter wyłącznie lokalny. Na nic zdały się starania o wprowadzenie go na skalę krajową. Dopiero prezydent Nixon w 1972 roku oficjalnie ustanowił Dzień Ojca.

Urlop tacierzyński czy urlop ojcowski?

W Polsce święto ma już kilkudziesięcioletnią tradycję, jednak nadal nie dorównało popularnością Dniowi Matki. 

Stereotyp jedynego żywiciela rodziny przechodzi powoli do przeszłości i coraz więcej ojców aktywnie włącza się do obowiązków domowych i wychowania nieletnich dzieci. W związku z tym muszą pojawiać się w języku formy określające i nazywające niektóre nowe zjawiska. Pojawiają się np. urlopy tacierzyńskie.

Ale – może się zdziwicie. Zgodnie z prawem urlop tacierzyński to co innego niż urlop ojcowski. 

Urlop ojcowski jest uprawnieniem pracownika. Jest udzielany niezależnie od urlopu macierzyńskiego przysługującego matce dziecka. Natomiast warunkiem udzielenia urlopu tacierzyńskiego jest rezygnacja w części z urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka.

Ponieważ nie jest to blog ani historyczny, ani prawniczy, więc na tym zakończę te rozważania i oddam wreszcie głos prof. Bralczykowi. A Wy, zamiast komentować ten wpis, złóżcie życzenia Waszym Tatusiom. 🙂

Prof. Bralczyk o różnicach między ojcem a dziadkiem 

Rodzice na językach, czyli „maciec i ojcatka" bez stereotypów -- prof. Bralczyk o „tacie" w języku polskim

http://obcyjezykpolski.pl/polszczyzna-od-reki-pana-literki/jak-to-bylo-ze-slowem-ojciec/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *