Kto ma oczy, niechaj czyta – Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Jeśli lubisz książki, to świętuj – dziś Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich:)

Jest to święto o bardzo ciekawej historii i długiej tradycji, szczególnie w Hiszpanii. Dlatego dziś na blogu słów kilka o tym dniu. A Was zapraszam do czytania,  kupowania, wypożyczania książek i do Krakowa na Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”! (Szczegóły tutaj)

Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich  jest to doroczne święto organizowane przez UNESCO, którego celem jest promowanie czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Ustanowione zostało 20 lat temu. W Hiszpanii obchodzi się je oficjalnie od 85 lat!  Baner_Dnia_en

Święto to zostało ustanowione w 1995 roku, na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO (na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców) w celu promocji czytelnictwa i ochrony własności intelektualnej, a w większości krajów jest obchodzone od 1996 roku. Na całym świecie dzień ten jest okazją do prezentacji książki, spotkań z twórcami, wieczorów autorskich, wystaw i zabaw organizowanych przez szkoły, a także obdarowywania się książkami (w tym audio- i e-bookami). Księgarze w wielu krajach mają zwyczaj rozdawania dzieciom talonów na książki i przekazywania organizacjom humanitarnym części pieniędzy uzyskanych tego dnia ze sprzedaży. W Hiszpanii 23 kwietnia król wręcza najpoważniejszą nagrodę literacką dla autora hiszpańskojęzycznego dzieła – Premio Cervantes.

Historia Dnia Książki

Historycznie idea święta książki wywodzi się z Katalonii. 23 kwietnia jest w tym regionie Hiszpanii hucznie obchodzonym świętem narodowym jako dzień jej patrona, św. Jerzego (Sant Jordi). Zgodnie z długą tradycją tego dnia obdarowywano kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez świętego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. 

Orthodox_Bulgarian_icon_of_St._George_fighting_the_dragonMęczennik święty Jerzy wg tradycji był urodzonym w Kapadocji rzymskim trybunem w wojsku Dioklecjana, ściętym jako chrześcijanin w 303 roku. Został uznany za patrona Imperium Bizantyjskiego, a także patrona rycerzy. Autor hagiografii, obok innych legend, przedstawia barwną opowieść o świętym Jerzym, który uwalnia córkę króla libijskiego miasta od smoka terroryzującego królestwo. Katalońska wersja legendy sytuuje całe wydarzenie w Montblanc, gdzie znajduje się Brama Świętego Jerzego z rosnącym u jej stóp krzewem róży. Krzew z kwiatami czerwonymi jak krew wyrasta z rozlanej krwi zabitego smoka, a święty Jerzy, zanim odjedzie, zrywa najpiękniejszą różę dla księżniczki.

maxresdefault

Pomysł organizacji Święta Książki i Róży  (la Fiesta de Libro y la Rosa) zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. Pierwotnie planowano je obchodzić 7 października, w domniemanym dniu urodzin Cervantesa, ale ponieważ data ta była niepewna, ostatecznie ustalono, że będzie to 23 kwietniadzień śmierci pisarza. Oficjalnie Dzień Książki zaczęto jednak w Hiszpanii obchodzić cztery lata później, w 1930 roku. Zwyczaj ten podchwyciły w 1964 roku pozostałe kraje hiszpańskojęzyczne na świecie. Obecnie każdy,  kto 23 kwietnia kupi w  Katalonii książkę, otrzymuje z nią kwiat.

IND119216  187px-Shakespeare Inca_Garcilaso_de_la_Vega_pictureData 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli bowiem Miguel de Cervantes, William Shakespeare i peruwiański historyk Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego).  Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Dzień Książki w Polsce

kir

W Polsce dzień ten obchodzimy od 2007 roku. Jednak już w 2002 roku w Małopolsce, na wzór Hiszpanii, 23 kwietnia zaczęto organizować Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”. Jest to Inicjatywa krakowskiego oddziału Polskiej Izby Książki, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie oraz władz województwa.

Ideą nadrzędną Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” jest rozwój czytelnictwa w regionie oraz zachęcenie mieszkańców do odwiedzania księgarń.  W Małopolsce mieszka wielu wybitnych pisarzy, poetów, literatów; działają tu prężne wydawnictwa, księgarnie i hurtownie książek, dysponujące olbrzymim potencjałem intelektualnym i organizacyjnym. Akcja „Książka i Róża” ma stać się w zamyśle organizatorów wielkim świętem wszystkich, którym losy książki są szczególnie ważne, od twórców po czytelników.

W związku z rosnącym sukcesem Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł ten przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo. 24 czerwca 2014, podczas spotkania w Paryżu, komisja UNESCO zdecydowała że tytuł Światowej Stolicy Książki w roku 2016 nosić będzie Wrocław. Jest to pierwsze miasto w Polsce, które uzyskało ten tytuł UNESCO.

książka dekalog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *