Wiosna, ach to ty…

Za oknami wiosna. A skoro wiosna, to o marzannie trzeba opowiedzieć.

Etymologia

Marzan(n)a, Mora, Morana, Morena, Marena, Śmiertka, Śmierć, Śmiercicha to imiona słowiańskiej bogini symbolizującej zimę i śmierć, przez część badaczy uważanej za demona.
Imię bogini wywodzone jest z praindoeuropejskiego rdzenia *mar-, *mor-, oznaczającego śmierć. Słowacka forma teonimu Ma(r)muriena sugeruje ewentualne związki z Marsem (Marmorem, Mamersem, Mamuriusem Veturiusem).
Od imienia bogini śmierci wzięła nazwę marzanna, czyli kukła, którą w rytualny sposób palono bądź topiono w czasie wiosennego święta Jarego, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten, zakorzeniony w pogańskich obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Wierzono, że zabicie postaci przedstawiającej boginię śmierci spowoduje jednocześnie usunięcie efektów przez nią wywołanych (zimy) i nadejście wiosny.

Pisownia

Imię bogini zapisujemy wielka literą, natomiast o odniesieniu do kukły i zwyczaju z tym związanego obowiązuje zapis małą literą. W dopełniaczu liczby mnogiej wyraz marzanna przyjmuje formę: marzann.

marzanna

Geneza

Historycy sprzeczają się co do genezy tego znanego obrzędu. W swoich dziełach marzannę wspominał Jan Długosz, który uosabiał w niej słowiańską boginię, a sam zwyczaj wiązał z przyjęciem przez Polskę chrześcijaństwa. Badacze historii głoszą też tezę, wedle której topienie słomianej kukły miało odpędzać morowe powietrze, którzy ściągnęło w średniowieczu na Europę zarazę.

Obrzęd topienia marzanny odbywał się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, którą zwykło nazywać się Białą, Czarną lub Śmiertną. Wieszano kukłę na kiju, ścinano głowę, rozrywano ją na strzępy, a następnie palono lub topiono Jeśli podczas rytuału ktoś z uczestników upadł lub potknął się, odczytywano to jako zły zwiastun. Na Śląsku lalce zakładano na głowę wianek i pleciono warkocze ze wstążkami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *