Pieśni pasyjne

Liturgii wielkopostnej towarzyszą pieśni o Męce Pańskiej. Są one starsze od kolęd. Ich początki związane są z procesjami pokutnymi, jakie odbywały się w Rzymie w IV wieku. Były to uroczyste pochody z udziałem papieża, które kierowały się do wytypowanych kościołów, zwanych stacjami.
Pierwsze polskie pieśni pasyjne powstały prawdopodobnie w drugiej połowie XIII wieku, kiedy to zaczęto wprowadzać do kościoła modlitwy i śpiewy w językach ojczystych.
Najstarsza znana polska pieśń pasyjna, pochodząca prawdopodobnie z przełomu XIV i XV wieku, to utwór anonimowego autora – Jezus Chrystus, Bog Człowiek, mądrość Oćca swego. Stanowi stosunkowo wierny przekład popularnych łacińskich godzinek. Najstarszy z rękopisów datowany jest na 1420 rok.
O prawie sto lat późniejszy rodowód ma polskie tłumaczenie fragmentu łacińskiego hymnu Pange, lingua, czyli Krzyżu święty nade wszystko. Najstarszy zachowany polski tekst (1550-1555) znajduje się w kancjonale biblioteki w Kórniku.
Podobnie datowana jest sekwencja Stała matka boleściwa (1554) – pierwotnie łacińska pieśń pasyjna z XIII wieku. Polska wersja obecnie znajduje się w Kancjonale Walentego z Brzozowa (1554).
Najbardziej znanym utworem pasyjnym jest pieśń Ludu mój ludu. Tekst łaciński pochodzi z VIII wieku, melodia powstała w okresie Renesansu. Polskie tłumaczenie jest datowane na XVII wiek.
928996_1776330727ac64700a2d_34

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *