Język internautów

Polecam dziś w ramach wpisu arcyciekawy raport o języku internautów: /IMM_Klawe_Słowa_02_2015. opracowany przez Instytut Monitorowania Mediów we współpracy z Biblioteką Śląską.

Niestety autorzy nie zadbali o poprawność językową raportu i jest on wręcz naszpikowany błędami. A szkoda, bo raport został opracowany z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Co wynika z raportu?

Publikacja przypomina niektóre zagrożone zapomnieniem rzadko używane polskie słowa. Okazuje się jednak, że w języku internautów nie są one tak rzadkie, mimo iż  dominują neologizmy i slang internetowy.

Staromodne social media

Polacy nadal lubią używać słów nieoczywistych i staromodnych.  Blogerzy kulinarni pitraszą, z serwisów randkowych korzystają epuzerzy i absztyfikanci, na Instagramie dandysi robią selfie, a Snapchata opanowali psotnicy. Z reguły jednak jest klawo i frymuśnie.

Facebook jest retro

Słowa z pierwszej dziesiątki „najbardziej zapomnianych” są właściwie nieobecne w druku. Staromodnej polszczyzny najchętniej używamy na Facebooku, gdzie w ciągu roku pojawiło się ponad 77 tysięcy komentarzy ze słowami retro. Zapomnianym słowom mniej sprzyja Twitter – serwis, w którym od formy i długości komentarza bardziej liczy się jego zwięzła treść i rola czysto informacyjna.

Czy Wy używacie starych, zapomnianych już słów?  Jeśli tak, to jakich. Podzielcie się z nami na https://www.facebook.com/editorialpl.

1 thought on “Język internautów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *