Czy nasz język wyginie?

Coraz więcej Polaków emigruje. Ich dzieci posługują się już często innym językiem. Czy nasz język wyginie? Pytanie do Polonii: Czy rozmawiacie z Waszymi dziećmi po polsku? Czy Wasze dzieci uczą się języka polskiego?

Rodzice mówią do nich po polsku, one odpowiadają w języku kraju, który zamieszkują. Doskonale rozumieją, co się do nich mówi, jednak nie chcą odpowiadać w tym samym języku. Trudno się dziwić – język kolegów i koleżanek, język, który słyszą dokoła, jest im bliższy niż  polski, którym posługują się jedynie rodzice i ich niektórzy znajomi.

Jednak większośc polskich rodziców mieszkajacych poza granicami ojczystego kraju nie wyobraża sobie, by ich dziecko nie mówiło w polskim języku. Wysyłają dzieci do polskich sobotnich szkół dokształcających, na wakacje do rodziny w Polsce, często sami w domu uczą swoje dzieci, czytając razem polskie książki czy wypożyczając polskie filmy.

Polonijny portal DobraPolskaSzkola.com od kilku lat prowadzi społeczną akcję „W naszym domu mówimy po polsku!”, której celem jest nagłośnienie potrzeby rozmawiania w rodzinach z dziećmi w języku polskim, przywiązywania do tego większej wagi, zachęcania dzieci do rozmów po polsku i poprawiania ich wymowy. W ramach akcji w polonijnych mediach ukazuje się wiele artykułów, wywiadów, wypowiedzi rodziców, nauczycieli i autorytetów wielu różnych obszarów, na ten temat. Na stronie DobraPolskaSzkola.com, FB, YouTube oraz stronach partnerów medialnych są zamieszczane materiały filmowe z rozmów z polonijnymi rodzicami i nauczycielami.

Dołącz do nas  i rozmawiaj ze swoimi dziećmi po polsku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *