Nagroda Nobla

Dziś obchodzimy kilka rocznic przyznania Polakom literackiej Nagrody Nobla.

Zdobywcami byli:
H. Sienkiewicz (1905), W. Reymont (1924), Cz. Miłosz (1980), W. Szymborska (1996).
Nagroda Nobla w dziedzinie literatury jest uważana za najbardziej prestiżową międzynarodową nagrodę literacką na świecie. Ustanowiona została razem z czterema innymi nagrodami z innych kategorii przez Alfreda Nobla w testamencie z 1895 roku. Po raz pierwszy przyznano ją w 1901 roku.
Co roku 10 grudnia (czyli w rocznicę śmierci fundatora) w Sztokholmie odbywa się uroczysta ceremonia wręczenia Nagrody Nobla.

Jak poprawnie zapisać nazwę tej nagrody?

Właściwa nazwa to Nagroda Nobla, o czym Słownik ortograficzny informuje w regule [87]. Przymiotniki, które ją określają, nie stanowią stałego składnika nazwy, toteż należy je pisać małymi literami, np. literacka Nagroda Nobla.

Zasady pisowni dopuszczają jednak pewną swobodę w pisowni nazw nagród. Otóż pisownia wyrazu nagroda wielką lub małą literą zależy od tego, czy stanowi ono właściwą część nazwy. W praktyce o pisowni decyduje zwyczaj, gdyż nie ma ogólnych reguł pozwalających rozstrzygnąć w każdej sytuacji, co jest właściwą częścią nazwy, a co nią nie jest.

  1. Jednowyrazowe nazwy nagród zapisujemy wielką literą:

Felix, Nike, Oscar.

  1. Jeśli nazwa nagrody jest wielowyrazowa, zapis wyrazu nagroda wielką lub małą literą zależy od dalszych członów tej nazwy.

a. Wyraz nagroda zapisujemy wielką literą, gdy:

  • drugi człon występuje w dopełniaczu (ponieważ dopiero obydwa człony łącznie tworzą w nich nazwę własną):

Nagroda im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej, Nagroda Fandomu Polskiego imienia Janusza A. Zajdla, Nagroda Nobla, Nagroda Pulitzera, Nagroda Tempeltona, Nagroda Kioto (= miasta Kioto),

  • nazwa ma bliższe określenie przymiotnikowe:

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus, Nagroda Artystyczna Miasta Lublin, Nagroda Literacka Gdynia, Śląska Nagroda Jakości.

b. Małą literą wyraz nagroda zapisujemy wtedy, gdy  jest on wyrazem pospolitym, a nazwa nagrody występuje w mianowniku:

nagroda Gazele Biznesu, nagroda Klio, nagroda Polskie Noble, nagroda Skrzydła Ikara, nagroda World Press Photo, nagroda Złota Palma.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *