Jazda po bandzie, czyli dlaczego politycy nie mogą się porozumieć

Język polityków był kiedyś językiem elit.  A dziś? Tak źle jeszcze nigdy nie było – alarmowali w 2010 roku językoznawcy w „Krótkim raporcie o języku polityków początku XXI wieku”. Twierdzili wtedy, że język polityków jest niegramatyczny i wulgarny, a „nieparlamentarne słowa wypowiadają publicznie nie tylko przeciętni członkowie partii, ale także, a może przede wszystkim, wysocy urzędnicy państwowi, którzy mylą znaczenie słów.

Czy nadal tak jest?

Zdaniem dr Rafała Zimnego, językoznawcy z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, oraz dr Pawła Nowaka z UMCS w Polsce nastąpiła brutalizacja debaty politycznej, a co z tym związane – języka.
Językowi polityki coraz częściej towarzyszy manipulacja mająca na celu dotarcie do odbiorcy. Wypowiedzi polityków wbrew pozorom nie są spontaniczne, lecz przemyślane i starannie przygotowane, niestety nie językowo.

Językoznawcy zwracają uwagę, że wypowiedzi polityków są niepoprawne, a jako osoby publiczne politycy powinni wzorcowo posługiwać się poprawną polszczyzną.
Jak oceniacie ostatnią debatę polityczną od strony językowej? Jakie błędy zauważyliście? Zapraszamy do dyskusji!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *